ACURATETEA DATELOR

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

ACURATETEA DATELOR

Mesaj  Admin la data de Lun Iul 19, 2010 9:27 pm

Partea cea mai importanta in incercarea de localizare exacta a unui defect o reprezinta informatiile pe care le avem la dispozitie in legatura cu traseul,metrialul si diametrul unei conducte.
In cele mai multe cazuri aceste date sunt probabilistice----se presupune ca avem o conducta din...de diametrul....si merge aproximativ pe aici(daca este din material nemetalic).In cazul in care pe tronsonul ce urmeaza a fii corelat au mai survenit unele reparatii,inlocuiri de bucati din conducta aceste interventii sunt "strict secrete" si le cunoaste doar persoana care a avut ghinionul sa fie la lucru in momentul acela---in mod firesc ele trebuiesc consemnate in GIS.
Presupunem ca toate aceste informatii le putem gasii pe teren(exista un camin de unde deducem diametrul si materialul conductei) apare o alta dilema.In memoria corelatorului sunt stocate materiale
si diametre preselectate, pe care trebuie sa le alegem in functie de informatiile pe care le detinem in legatura cu tronsonul pe care urmeaza sa facem corelari.Dilema consta in a selecta ceva ce nu exista(de exemplu pentru un bransament DN 63PH il alegem DN 50 sau DN 80? ---pentru diametru 375 alegem 300 sau >400 ? ) selectand ceva aproximativ cu ceea ce stim ca exista in teren.In majoritatea cazurilor conductele care prezinta pierderi sunt conducte vechi (si de 100 de ani) care au si un strat destul de gros de depuneri.Corelatoarele sunt fabricate de obicei in tari(Germania,UK,etc)in care presiunile sunt mult mai mari decat la noi.Toate aceste aspecte reprezinta factori care influenteaza negativ rezultatul unei corelari.
Rezultatele pe care le aflam in urma unei corelari depind foarte mult de acuratetea datelor pe care le introducem .

Admin
Admin

Data de inscriere : 13/07/2010
Varsta : 36
Localizare : TIMISOARA

Vezi profilul utilizatorului http://pierderideapa.wordpress.com

Sus In jos

RASPUNS 4

Mesaj  mesterul la data de Mier Iul 21, 2010 12:56 pm

Asa este ! In momentul in care esti indecis in selectia tipurilor de conducte folosite, eu iti recomand urmatoarea masura : Ai o conducta de &63; alegi corelarea cu & 50 si vezi ce-ti da aparatul; alegi corelarea cu &80 si vezi -si asa- ce-ti da aparatul. Vei observa ca nu este mare diferenta, datorita faptului ca fiind acelasi tip da material, viteza sunetului este aceeasi. ORICUM TOT HIDROLUXUL DECIDE LOCUL PIERDERII , celelalte fac parte din echipamentele de prelocalizare. SPOR LA TREABA SI LA BANI !

Ultima editare efectuata de catre mesterul in Mier Iul 21, 2010 1:24 pm, editata de 1 ori

mesterul

Data de inscriere : 15/07/2010
Varsta : 45
Localizare : Buzau

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

DIFERNTE DE MATERIAL

Mesaj  mesterul la data de Mier Iul 21, 2010 1:19 pm

Stimati colegi, pentru diferentele de material intercalat, va istorisesc o "povestioara" care s-ar dovedi utila in aceasta situatie :am gasit o pierdere intr-o canalizare.Colegii de la retelele de apa n-au avut rabdare si s-au apucat sa sparga in partea stanga a caminului de canal, in dreptul unui bransament. Surpriza: nicio spartura. Au trecut in partea dreapta a caminului de canal in dreptul celui de-al doilea bransament. surpriza mai mare:Aici au gasit trei conducte dar nici una nu era sparta. Distanta intre cele doua sapaturi 40-50 metri. La ferolux noi avem o rola de fir de 10metri, una de 25 metri si una de 100 metri; am luat rola de 100 metri, un aparat de masura si control ( cu ohmetru) si am vazut care dintre cele trei conducte avea rezistenta cea mai mica cu cealalta. Mentionez ca zgomotul ascultat cu hidroluxul se propaga pe toate cele trei conducte aproximativ egal, iar correluxul dadea eronat in toate cazurile.Pana la urma tot hidroluxul a decis !
In concluzie cand suspectati intercalari de matriale (gen otel-polietilena-otel) intindeti rola de cablu pe deasupra si masurati cu ohmetrul; trebuie sa aveti cativa ohmi. puneti feroluxul pe conducta si vedeti cu ce adancime si cu ce curent plecati de la primul camin si cu cat ajungeti la celalalt camin. pierdeti un pic din curent dar nu de tot; daca pierdeti de tot atunci acolo e PE, azbo, un apometru . . . ceva de care trebuie sa tineti cont.
Bafta sa fie !

mesterul

Data de inscriere : 15/07/2010
Varsta : 45
Localizare : Buzau

Sus In jos

Un raspuns

Mesaj  raul.ionel la data de Lun Iul 26, 2010 9:35 am

Salutare,

Calculul pozitiei unei sparturi intr-un sistem de conducte se bazeaza pe intarzierea pe care o indica functia de intercorelatie calculata intre semnalele provenite de la senzorii plasati pe conducta. Aceasta intarziere este puternic influentata de corectitudinea determinarii vitezei de propagare a zgomotelor de fisura in materialul conductei. Astfel, in mod corect, inainte de calculul functiei de intercorelatie trebuie facute testele pentru determinarea efectiva a vitezei de propagare. Datele memorate in aparatele profesionale (in functie de diametru, presiune, etc) sunt obtinute pe baza experimentala. Evident ca pot aparea erori in momentul in care sistemul pe care tu vrei sa masori nu corespunde cu ceea ce aparatul iti permite sa selectezi ca date initiale. Am avut problema asta cand am utilizat Correlux P200.

Momentan, lucrez la un algoritm automat pentru determinarea vitezei de propagare a sunetelor emise de fisuri in materialul conductei. Insa pentru o acuratete de masurare mai buna se recomanda efectuarea testelor pentru stabilirea vitezei de propagare. Pentru cei interesati, am ceva documentatie in acest sens si pot sa o trimit pe mail.

Numai bine.

raul.ionel

Data de inscriere : 26/07/2010
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Re: ACURATETEA DATELOR

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 6:23 am

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum: