corelare indoielnica

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

corelare indoielnica

Mesaj  Admin la data de Joi Sept 23, 2010 10:08 pm

In munca noastra de zi cu zi ne lovim adesea de probleme care ne dorim sa le intelegem si daca se poate sa le evitam.
Activitatea de Detectii Pierderi Apa reprezinta o activitate complexa care presupune o abordare profesionista.
De cele mai multe ori datele pe care le avem la dispozitie sunt incomplete,inexacte sau false in totalitate.
Experienta,intuitia si norocul sunt factori importanti care ajuta la depistarea si localizarea pierderilor de apa.

Activitatea zilnica presupune o cautare activa a pierderilor de apa(pierderi de apa care nu sunt vizibile,pierderi pe care le stim din calcule si pe care incercam sa le depistam si sa le localizam).
Dupa cum am mai precizat ,noi cautam pierderile de apa luand pas cu pas reteaua---ascultam cu tija bransamentele si armaturile ce se gasesc pe retea.In urma acestei activitati daca sesizam un sunet care indica o pierdere de apa luam corelatorul si localizam defectul.
Exemplu
Am "auzit" pierderile,am cautat apa pe care am gasit-o in sistemul de canalizare.Se coreleaza,se sapa si SURPRIZA : UNDE ESTE DEFECTUL? Cu conducta dezvelita am mai facut o corelare....ACELASI REZULTAT CA ADINIAURI...in acelasi loc indica defectul .
Atunci am dezgropat conducta cu totul---si am observat ca era sprijinita pe masive de beton.
CONCLUZIE
Problema pe care vreau sa o semnalez se refera la corelarea unei conducte care a fost incastrata in beton,sprijinita pe betoane,pe alte conducte, pozitionata in caminul prin care trece agentul termic etc. ---corelarea nu ajuta in acest caz.Conducta fiind fara vibratii sau cu vibratii deviate rezultatul indicat de corelator este unul FALS.
Bineanteles ca exista si microfonul de sol dar si acesta are nevoie de liniste.
Arrow Exclamation Question

Admin
Admin

Data de inscriere : 13/07/2010
Varsta : 36
Localizare : TIMISOARA

Vezi profilul utilizatorului http://pierderideapa.wordpress.com

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum